Genel Bilgiler

Biyografi

1963 yılında Malatya’nın Hekimhan ilçesine bağlı Aşağı Girmana köyünde doğan Mehmet Önal, ilk, orta ve lise tahsilini Malatya’da tamamladıktan sonra 1982 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü’nü kazandı. Burada bir yıl okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne yatay geçiş yapan Önal 1986 yılında üniversiteden mezun olarak aynı yıl öğretmenliğe başladı. Sırasıyla, Bayburt İmam-Hatip Lisesi, Malatya Yeşilyurt Lisesi ve asker öğretmen uygulamasıyla da Kırıkkale Keskin Lisesinde felsefe öğretmeni olarak çalıştı.

YÖK tarafından Adnan Menderes Üniversitesi adına 1994 yılında İngiltere’ye gönderilen Mehmet Önal İslâm Düşüncesinde Felsefe ve Hikmet Kavramları konulu doktora tezini 1998 yılında tamamlayarak yurda döndü. Adnan Menderes Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve İnönü Üniversitesinde yardımcı doçent olarak çalışan Önal 2011 yılında doçent oldu.

Akademik sahada, Türk-İslam Düşüncesi Tarihi, Değerler Felsefesi, İnsan Felsefesi ve İlkçağ Felsefe Tarihi konularında araştırmalar yapan ve dersler veren Mehmet Önal özellikle Sokrates üzerinde yoğunlaşarak, Sokrates Bir Peygamber miydi? Sokrates’in Tanrı Anlayışı, Sokrates Sorunu, Sokrates'e Göre Erdem ve Erdem Eğitimi başlıklı makaleler kaleme aldı. Onun diğer konulardaki makalelerinden bazıları da şunlardır: Yahudilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlıkta Laikliğin Kökleri ve Türkiye'de Laiklik, İslâm Düşüncesinde Hikmet Kavramı, Dinle Uyumlu Kolektif Bir Değer Olarak Hikmet ve İslâm Hikmet Anlayışına Dayalı Bir Tıp Felsefesi Önerisi.

Merhaba Çocuklar ve Biz Sevecen Çocukları, adlı iki de yayımlanmış çocuk şiir kitabı bulunan Mehmet Önal’ın, Bireysel Rehberlik Yönüyle Hz. Muhammed adlı yayımlanmış bir akademik kitabı bulunmaktadır. Epiktetos’un Mutluluk Öğretisi, adlı bir diğer kitabı ise Bilsam yayınları arasında basım aşamasındadır. Halen İnönü üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde çalışan Önal evli ve üç çocuk babasıdır.

Kurum Bilgileri

Birim
Fen-Edebiyat Fakültesi
Bölüm
Felsefe
Ana Bilim Dalı
Felsefe Tarihi

İletişim

E-posta
onal.mehmet@inonu.edu.tr
İş Telefonu
+90 422 377 3643 Dahili: 3500
Fax Telefonu
+90 422 341 0037
Ofis
Fen Edebiyat Fakültesi, B Blok, 1. Kat, No:19
Posta Adresi
Fen Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü, Battalgazi, MALATYA