Genel Bilgiler

Biyografi

PROF. DR. HASAN KAVRUK

1957 Aydın Mersinbelen doğumludur. İlköğrenimini Aydın-Bıyıklı İlkokulunda tamamladı. Ortaöğrenimine Aydın Ortaklar İlköğretmen Okulunda başladı, Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesinde sürdürdü. Ankara Yüksek Öğretmen Okulu ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1977 yılında mezun oldu.

1978-1980 yılları arasında Ankara Hasanoğlan Öğretmen Lisesinde Edebiyat öğretmenliği, 1980-1988 yıllarında ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde asistanlık yaptı. Prof. Dr. Hasibe Mazıoğlu’nun danışmanlığında yüksek lisansını ‘Şeyhülislam Yahya Divanı’ adlı çalışmasıyla 1980’de,  doktorasını ‘Eski Türk Edebiyatında Mensur Hikâyeler’ adla çalışmasıyla 1987’de burada tamamladı. 1988'de İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümünde Eski Türk Edebiyatı alanında yardımcı doçent, 1997'de doçent oldu. 1998 yılında Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümlerinin kaldırılmasından sonra Türkçe Eğitimi Bölümünde görev alan Kavruk 2003 yılında bu bölüme profesör olarak atandı. Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Eğitim Bilimleri Enstitüsünde 1988’den itibaren alanıyla ilgili yüksek lisans ve doktora derslerini ve tez danışmanlıklarını da yürüten Kavruk, İnönü Üniversitesi Rektörlüğü Türk Dili Bölüm Başkanlığı, Güzel Sanatlar Bölüm Başkanlığı, Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi ile Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanlığı görevlerini yürütmüş, değişik fakültelerde yönetim kurulu üyeliği, fakülte kurulu üyeliği ve enstitü kurulu üyeliklerinde bulunmuştur.

Halen İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Eski Türk Edebiyatı, Türk Dili ve Türkçe Eğitimi alanlarında çalışmaları bulunan Kavruk, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kurum Bilgileri

Birim
Eğitim Fakültesi
Bölüm
Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi
Ana Bilim Dalı
Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı

İletişim