İnönü Üniversitesi
Akademik Veri Yönetim Sistemi
Duyurular
Kayısı Çekirdeği Kabuğu Tozundan Diş Protez Temizleyicisi ve Parlatıcısı elde etti

Kayısı Çekirdeği Kabuğu Tozundan Diş Protez Temizleyicisi ve Parlatıcısı elde etti


Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Bahçe, "Biz Türkiye olarak kayısı üretiminde ilk sıralardayız. Dolayısıyla bu bizim için stratejik koz da olabilir. Bunu da değerlendirebiliriz. Çünkü biz yaş kayısıyı bile ihraç ederken çekirdeğini  içerisinde gönderiyoruz. Yani bunu da oralarda değerlendirme imkanımız olabilir" dedi.

Kayısı Çekirdeği Kabuğu Tozundan Diş Protez Temizleyicisi ve Parlatıcısı elde eden Bahçe, İNÜHABER ekibine yaptığı açıklamada, projenin çocukluk projesi olduğunu belirterek, küçük yaşlarda kayısı çekirdeğini zeminlere sürerek düdük yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Bahçe, kayısı çekirdeği kabuğunu zemine sürdüklerinde zeminde sürekli bir parlama olduğunu ve bunu unutmadığını kaydederek, "Daha sonra üniversite akademik hayata geçince bunu gerçek hayata nasıl dönüştürebiliriz diye düşünüyorduk. Çünkü bu kayısı çekirdeği kabuğu sürekli yakılan heba edilen bir üründü. Biz bunu nasıl değerlendiririz diye düşünürken çocukluktan kalan anı bir anda gözümde parladı ve onu canlandırmak için bir çalışma yaptık" diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayınız.

 

Geri Okunma Sayısı: 957
Akademik Veri Yönetim Sistemi | All Rights Reserved | Abis Teknoloji © 2020
İnönü Üniversitesi BAP Koordinasyon Birimi