İnönü Üniversitesi
Akademik Veri Yönetim Sistemi
Duyurular
Prof. Azizov'a Rusya'da "Akademik Unvan" Ödülü Verildi

Prof. Azizov'a Rusya'da "Akademik Unvan" Ödülü Verildi

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) yıkılmasından sonra Rusya dışından ilk defa İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Heykel Bölümü öğretim üyesi Prof. Zakir Azizov, İmparatorluk Rusya Güzel Sanatlar Akademisi tarafından "Akademik Unvan" ödülüne layık görüldü.

İmparatorluk Güzel Sanatlar Akademisi üyelerinden oluşan senato tarafından "Akademik Ünvan" ödülüne layık görülenler belirlenirken bu yıl ödüle layık görülen Prof. Azizov, Rusya'da düzenlenen törenle ödülünü aldı.

Prof. Azizov, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, akademik ünvan ödülünün bilim adamlarına, sanatçılara, yazarlara verilen bir ödül olduğunu kendisinin de heykeltıraş alanında yaptığı çalışmalardan dolayı ödülü aldığını söyledi.

Diğer heykeltıraşlardan farklı çalışmalara imza attığını kaydeden Prof. Azizov, "Rusya'da bana dehasın dediler. Çünkü dünyada beş duyu organımızla algıladığımız dünyanın dışındaki olayları yapan sanatçı yok. Sadece ben onları yaptığım için bu sözü bana söylüyorlar" dedi.

Prof. Azizov, İmparatorluk Rusya Güzel Sanatlar Akademisi Senatosunda heykeltıraşlar, sanatçılar ve akademisyenlerin olduğunu dile getirerek, "Ödülün kimlere verileceğini onlar değerlendirip veriyorlar. Kurul sanatçıların yaptığı eserleri, faaliyetleri inceliyor. Ondan sonra ödülün kime verileceğini belirliyor. Yani tek bir kişi tarafından direk verilen bir ödül değil" diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayınız.

 

 

Geri Okunma Sayısı: 708
Akademik Veri Yönetim Sistemi | All Rights Reserved | Abis Teknoloji © 2020
İnönü Üniversitesi BAP Koordinasyon Birimi